Saçlarınız Yüz Şeklinize Uygun Mu?

Kadınların çoğu yüzlerini yuvarlak şekilli olduğunu söyleyebilirler. Ama yuvarlak yüz şekli, altı temel yüz şeklinden sadece birisidir. Yüz şeklinizi doğru belirledikten sonra saç stilinizi seçmeniz oldukça kolay olacaktır.

İşte 6 temel yüz şekli ve buna uygun saç modelleri:

 

 

 

Oval Yüz Şekilleri: Eğer oval bir yüze sahipseniz, alın ve yanaklarınızdaki hatlar çeneye doğru daralır. Oval yüz şekli, ters bir yumurtayı andırır. Eğer oval bir yüze sahipseniz, yüzünüz yanaklarınıza doğru genişler. Bu genişliği hafifletmek için saçlarınızı ortadan ayırmalı, iki yandan uzatmalısınız. Saçınızın uzunluğu boynunuzda olmalı ki yanaklarınızın genişliği hafifletilebilsin. Kısa ve kıvırcık modeller sizin için oldukça yanlış bir seçim olur.

 

 

 

 

 

Yuvarlak Yüz Şekilleri: Eğer yuvarlak bir yüze sahipseniz, çene çizginiz de yuvarlak ve doludur. Yüzünüzün çok yuvarlak gözükmemesi için, elmacık kemiklerinizi belirginleştirin. Yuvarlak yüzler saç şekli bakımından en çok alternatifi olan yüz tipidir. Küt ve düz bir saç modeli olmadığı sürece diğer modelleri dilediği gibi kullanabilir. En uygun model ise, hafif katlı ve omuz hizalarında bir saç modeli olacaktır. Çünkü katlı seçim, yuvarlak yüzünüze hareket ve boyut katacaktır.

 

 

 

 

 

Dikdörtgen Yüz Şekilleri: Eğer dükdörtgen bir yüze sahipseniz yüzünüz, genişliğine oranla daha uzundur. Alın ve yanak çizginiz genelde aynı genişliktedir. Çeneniz ise muhtemelen aşağıya doğru yuvarlaklaşır. Saçınız omuz hizasından kısa olmamalı hatta omuz hizasından daha uzun olmalıdır. Geniş alın ve yanakları ancak bu şekilde hafifletebilirsiniz. Yüzünüz uzun, düz ve şakaklar ile yanakları kapatan bir model olursa olduğundan daha dar ve kısa görünür.

 

 

 

 

 

Kare Yüz Şekilleri: Eğer kare bir yüz şekliniz varsa, yüzünüz düzdür ve yüzünüzün boyu ile eni birbirinine yakındır. Tanımlı ve köşeli bir yüz çizginiz vardır. Çene çizginiz oldukça belirgindir. Saç çizginiz ise muhtemelen düzdür. Küt saçı en iyi taşıyabilecek yüz şekillerinizden birine sahipsiniz demektir. Düz saç zaten keskin hatları olan yüzünüzü daha sert gözterir. Kıvırcık saç modeli ise yüzünüzle yüksek derecede bir zıtlık oluşturur ve uyumlu durmaz. Yüzünüzü yumaşatacak ve yüz şeklinizle uyum sağlayacak en iyi saç modeliniz, hafif ve iri dalgalı saç modelleridir.

 

 

 

 

 

Kalp Yüz Şekilleri: Eğer kalp şeklinde bir yüze sahipseniz, yüzünüz hemn hemen ters bir üçgene benzer. Çene çizginiz aşağıya doğru inerken sivrileşir. Açık saç modelleri yüzünüzü olduğundan küçük gösterebilir. Siz daha çok saçınızı toplamalısınız.

 

 

 

 

 

 

Elmas Yüz Şekilleri: Eğer elmas yüz şekline sahipseniz yüzünüzdeki en belirgin nokta elmacık kemiklerinizdir. İri dalgalı ve uzun saç modeli sizi en çekici gösterecek saç modelidir. Kemikli bir yüze sahip olduğunuz için kısa saç modellerini de oldukça rahat taşıyabilirsiniz.

 

 

Bir cevap yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.